Αθλήτρια των δρόμων για το 2012 η Tiki Gelana – Νικήτρια και στον Ημιμαραθώνιο Marugame

Η Ολυμπιονίκης του Μαραθωνίου Tiki Gelana αναδείχθηκε από την AIMS ως αθλήτρια της χρονιάς στους αγώνες δρόμου του 2012. Η δρομέας από την Αιθιοπία, εκτός από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε φέτος στο Λονδίνο, κέρδισε τον Μαραθώνιο του Ρότερνταμ σπάζοντας το 2:19 (2:18:58 για την ακρίβεια). Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί από την AIMS, αντίστοιχα ο καλύτερος άνδρας.

Η απονομή του βραβείου στη Gelana έγινε στον Ημιμαραθώνιο του Marugame (67th Kagawa Marugame Half Marathon) στην Ιαπωνία, όπου μάλιστα επιβεβαίωσε τη διάκριση, κερδίζοντας με 1:08:53. Πάντως η νίκη της δεν ήταν όσο εύκολη αναμενόταν. Η Νεοζηλανδή. Kim Smith της προέβαλε ισχυρό συναγωνισμό, αλλά τελικά περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με1:09:00, από την σπουδαία αντίπαλο της. Τρίτη ήταν η Γιαπωνέζα Yuko Shimizu (1:09:32)

Στους άνδρες, ο Αυστραλός Collis Birmingham έκανε την έκπληξη επιβεβαιώνοντας την άνοδο του. Κέρδισε τον αγώνα με 1:00:56, αφήνοντας δεύτερο τον Κενυάτη Enock Omwamba (KEN) (1:01:15) και τρίτο τον Ιάπωνα Tsuyoshi Ugachi (1:01:16). Απογοήτευσε ο Κενυάτης , παγκόσμιος πρωταθλητής στον Μαραθώνιο, ο Abel Kirui που ήταν μόλις 8ος σε 1:02:04 .