Αποτελέσματα του 57ου Αριστοτελείου Μαραθωνίου Μακεδονίας Φίλιπποι-Δοξάτο-Δράμα

Τελικός απολογισμός

του 57ου Αριστοτελείου Μαραθωνίου

Μακεδονίας Φίλιπποι-Δοξάτο-Δράμα

στις 06.04.2014

 

Με επιτυχεία διεξήχθηκε ο 57ος Αριστοτέλειος Μαραθώνιος Μακεδονίας με αφετηρία το Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων και τερματισμό το άγαλμα της Ελευθερίας στον κήπο της Δράμας. Όπως πάντα  υπήρχαν δύο διαδρομές. Η μία του Μαραθωνίου που  ακολούθησε το δρομολόγιο, Φίλιπποι-Κ. Κεφαλάρι-Άγιος Αθανάσιος-Κύρια-Άγιος Αθανάσιος-Δοξάτο-Αδριανή-Χωριστή-Δράμα και η δεύτερη του λαϊκού που  είχε την ίδια αφετηρία αλλά ακολούθησε το δρομολόγιο, Φίλιπποι-Κ. Κεφαλάρι-Άγιος Αθανάσιος-Δοξάτο-Χωριστή – Δράμα.

Ο Φετεινός 57ος Μαραθώνιος ήταν αφιερωμένος στην Μάχη του Μαραθώνα για τα 2504 χρόνια από την διεξαγωγή της Μάχης μέχρι σήμερα και αφιερωμένος στην Ελληνική Παροικία του Sydney. Στην διαδρομή του Μαραθωνίου έλαβε μέρος η Υβόννη Νοταρά η οποία ήρθε από την Αυστραλία για να τιμήσει την προσπάθειά μας και να μας φέρει το χαρμόσυνο μήνυμα των εκεί Ελλήνων ότι είναι πάντοτε στο πλευρό της κοινής πατρίδας μας. Οι ίδιοι Έλληνες και ο λαός της Αυστραλίας με πρωτοβουλία τους και την συμπαράσταση του Δημάρχου Bill Saravinovski στις 31.10.2010 έκαναν μια πρωτοφανή εκδήλωση προς τιμή της Μάχης του Μαραθώνα και θέλησαν να ενσαρκώσουν τον μύθο του «ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ» αναθέτοντας στον Αριστοτέλη Κακογεωργίου να πραγματοποιήσει αυτόν τον άθλο τρέχοντας  την απόσταση του Μαραθωνίου μέσα στους δρόμους του Sydney με πλήρη αρχαιοελληνική πολεμική στολή όπως έτρεξε  τότε πριν από 2500 χρόνια ο Μαραθωνομάχος και έφερε το μήνυμα της νίκης αφήνοντας συγχρόνως και την τελευταία του πνοή. Ο εκεί Δήμαρχος Bill Saravinovski βράβευσε τον Αριστοτέλη με το χρυσό κλειδί της πόλεως. Θέλοντας λοιπόν να ανταποκριθούμε σε εκείνη την μεγάλη τιμή προς την Ελλάδα και την αποθέωση του Αριστοτέλη, τον οποίο τότε συνόδεψε η Υβόννη Νοταρά, αφιερώσαμε αυτόν τον Μαραθώνιο σε όλους αυτούς που την ημέρα εκείνη υπενθύμισαν στην ανθρωπότητα το μεγάλο αυτό κοσμοϊστορικό γεγονός.

Ο Δήμαρχος του Δοξάτου της γενέτειρας του Αριστοτέλη Κακογεωργίου, τίμησε την Υβόννη με ένα  αξιόλογο αναμνηστικό κύπελλο εκ μέρους του Δήμου και όλων των αθλητών που συμμετείχαν στον εν λόγω Μαραθώνιο.

Ο Δήμος Δράμας  χάρισε στην απεσταλμένη της Ελληνικής Παροικίες το κλειδί της Δράμας με ένα ευχαριστήριο και συγχαρητήριο έγγραφο για την τιμή που έκανε στην πόλη της Δράμας ερχόμενη από την Αυστραλία για να βρεθεί μαζί μας και να μας διαβεβαιώσει ότι οι δεσμοί της εκεί Ελληνικής Παροικίας με την πατρίδα μας είναι ζωντανοί και δυνατοί.

Προς τιμή της Υβόννης και των Ελλήνων της Αυστραλίας ο Σωκράτης Σιδηρόπουλος έφερε το άγημα «ΑΡΕΣ-ΑΝΑΞ» και ο Διονύσης Βαρδίκος το άγημα «Λεωνίδας» και μαζί τους έφθασε και η όμορφη, ζωντανή και αξιόλογη Ιέρεια Ελλάνθεια Παππά. Όλοι μαζί αφού έδωσαν χρώμα και ελληνοπρεπή εικόνα έκαναν σπονδή σύμφωνα με τα αρχαιοελληνικά έθιμα ευχόμενοι στους δρομείς καλή και ενάρετη επιτυχία κλείνοντας την τελετή με τον όρκο των Αθλητών προς τον τότε Μαραθωνομάχο που άφησε την τελευταία του πνοή  αφού πρόλαβε να φωνάξει το «ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ».

 

 

 

     Αποτελέσματα Μαραθωνίου

         και λαϊκού Δράμα 2014 

1ος   Φούκας Δημήτριος, Χρυσούπολη, 02.37:33

2ος   Σταυριανίδης Χρήστος, Δράμα, 02.40:33

3ος   Γάζος Δημήτριος, Γιαννιτσά,     02:43:33

4ος   Καλαμπάκας Σταύρος, Δράμα, 02:49:58

5ος   Στόϊκος Μιλτιάδης, Βασιλικά, 02:55:05

6ος   Παπαδόπουλος Δημήτριος, 03:04:35

7ος   Τονγιαλίδης Ηλίας, 03:05:17,

9ος   Καραγιάννης Αναστάσιος , 03:06:15

10ος Παπαδόπουλος Χαράλαμπος, 03:08:30

11ος Πινδώνης Νικόλαος, 03:10:53

12ος Συκαρπίδης Κωνσταντίνος, 03:15:07

13ος Τζίμης Βασίλειος, 03:19:42

14ος Μπαμπάτσος Αθανάσιος, 03:24:32

15ος Σιδέρης Νικόλαος, 03:25:38

16ος Κριτσάνης Αλέξανδρος, 03:27:03

17ος Τζέμος Γεώργιος, 03:28:47

18η  Υβόννη Νοταρα,  03:29:55

19ος Γκελεστάθης Μάκης, 03:33:53

20ος Αυραμίδης Σταύρος 03:35:21

21ος Κιντζονίδης Επίκουρος, 03:35:35

22ος Τσιμπλής Ιωάννης, Σαλαμίνα , 03:38:45

23ος Κιοσάκης  Αλέξανδρος  03:38:55

24ος Κελίδης Χαράλαμπος, 03:39:03

25ος Αμαραντίδης Κωνσταντίνος, 03:39.50

26ος Κιόρογλου Παναγιώτης, 03:40:19

27ος Κιόρογλου Δημήτριος, 03:40:19

28ος Λαζαρίδης Λάζαρος 03:41:04

29ος Πουτανής Γιάννης, 03:42:10

30ος Δελόγλου Στυλιανός,  03:43:10

31ος Κιουτσιούκης Στέργιος, 03:45:23

32ος Συράκης Δημήτριος, 03:47:32

33ος Σαράμπαλος Γεώργιος, 03:47:32

34ος Αναστασιάδης Ηλίας 03:49¨30

35η  Τσιφλίδου Κούλα, 03:50:40

36ος Τσιριπίδης Παντελής, 03:58:10

37ος Παγκαλίδης Κωνσταντίνος, 03:59:45

38ος Καλαϊτζής  Ηλίας, 04:01:07

39ος Βασβατέκης Σωτήριος, 04:03:25

40ος Συμεωνίδης Γεώργιος, 04:03:25

41ος   —                        —      04:03:40

42ος Γκαμπιτσάκης Ζαχαρίας, 04:04:57

43η  Σαλαμάντη Ράνια, 04:12:03

44ος Νενκόγλου Γεώργιος, 04:21:10

45ος Ψαρρός Επαμεινόντας, 04:25:12

46ος Κεχαγιάς Αριστοτέλης, 04:25:12

47ος Κεράστας Κωνσταντίνος, 04:32:18

48ος Τσεπαπαδάκης Χαρίλαος, 04:40:20

49ος Πολατσίδης  Χρήστος, Λιβαδιά,

50ος Κουμπλής Γεώργιος  ,       04:42:10

Η κατάσταση δεν συμπεριλαμβάνει  όσους τερμάτισαν μετά από 05 ώρες.

 

Αποτελέσματα Λαϊκού δρόμου 21 χιλ.

 

1ος    Τσευδάρης Παντελής, 01:29:24

2ος    Κεχαγιάς Αριστοτέλης, 01:29:37

3ος    Αποστολίδης Απόστολος, 01:33:12

4ος    Χαρίτογλου Χρήστος, 01:33:27

5ος    Σουπιάδης Χρυσόστομος, 01:34:56

6ος    Τσακαλίδης Περικλής, 01:37:55

7ος    Σαββάκης Νικόλαος,01:40:58

8ος    Κοφίδης Χαράλαμπος, 01:41:44

8ος    Καφετζής Χαράλαμπος, 01:42:27

9ος    Τσεπεσίδης Ιορδάνης,    01:43:21

10ος  Παπαθωμάς Χάρης        01:45:23

11ος  Διακάτος Λάμπρος, 01:45:33

12ος  Αντωνιάδης  Δημήτριος, 01:49:07

13ος  Κουβαλάκης Διαμαντής, 01:49:21

14ος  Ιωάννου Κωνσταντίνος,01:49:35

15ος  Γοργίας Νίκος,  01:50:05

16ος  Τουρνανέλης Αθανάσιος, 01:50:40

17ος  Λαμπρίδης Χρήστος ,  01:51:19

18ος  Αγγελόπουλος Μιχαήλ, 01:51:25

19ος  Λάπας Διονύσης,     01:51:26

20ος  Φιούνης Στυλιανός,   01:54:51

21ος  Σταθάτος Βασίλειος, 01:55:25

22ος  Αγγελίδης Χρύσανθος,  01:55:57

23ος  Βακρατσάς Φώτης, 01:56:37

24ος  Μητράκης Ιωάννης, 01:57:15

25ος  Πάρος Ιωάννης, 01:58:20

26ος  Βερτεούτης Διονύσης, 01:58:20

27ος  Κίλης Κυριάκος, 01:58:40

28ος  Σανοζίδης            01:58:53

29ος  Μπίκας Χαράλαμπος 01:59:12

30ος  Ανανιάδης Βασίλειος, 02:00:11

31ος  Σταμούλης Βασίλειος, 02:01:10

32ος  Παπαδόπουλος Ιωάννης, 02:03:05

33η   Τζιαχρήστου Δήμητρα  02:03:03

34ος  Καρπούζας Ανέστης  ,  02:03:33

35ος  Τριανταφυλλίδης Ιωάννης, 02:07:35

36ος  Ζέρβας Κωνσταντίνος, 02:10:32

37ος  Βλασακίδης Απόστολος, 02:12:03

38ος  Χούσιος  Γεώργιος,  02:12:35

39ος  Πέτσας Στυλιανός, 02:12:35

40ος  Κατρής Χρήστος,  02:13:44

41η  Μπολίμου Ειρήνη, 02:15:45

42ος  Βαϊραμίδης Στέφανος, 02:15:45

43ος  Σαμαράς Νικόλαος, 02:19:20

44ος  Συντετός Δημήτριος, 02:20:03

45η  Τασιώνη  Βασιλική, 02:22:43

46ος  Καμπουρίδης Κωνσταντίνος, 02:25:59

47ος  Κουσίνας Δημήτριος, 02:30:22

48ος  Κουτσουβάλογλου Στέργιος, 02:31:15

49ος  Σάμαλης Ιωάννης, 02:32:18

50ος  Τονγιαλίδου Ελένη, 02:32:18

51ος  Καροπούλου Σοφία, 02:33:01

52α   Κουσίνα  Σταυρούλα —

Κατηγορίες  Μαραθωνίου

Γενική  Κατάταξη:

1ος Νικητής  Φούκας Δημήτριος

2ος     «         Σταυριανίδης Χρήστος

3ος     «         Γάζος  Δημήτριος

18-34

Καλαμπάκας Σταύρος, Δράμα

Κεράστας Κωνσταντίνος, Λιβαδιά

35-39

Γάζος Δημήτριος, Γιαννιτσά

Πινδώνης Νικόλαος, Ξηροπόταμος

Ευκαρπίδης Κωνσταντίνος , Δραμα

40-44

Στόϊκος Μιλτιάδης, Βασιλικά

Τονγιαλίδης Ηλίας, Κατερίνη ΖΕΥΣ

Συκαρπίδης Κωνσταντίνος

45-49

Σταυριανίδης Χρήστος, Δράμα

Παπαδόπουλος Δημήτριος, Δράμα

Καραγιαννης Αναστάσιος, Λιβαδιά

50-50 

Κιντζονίδης Επίκουρος, Καβάλα,

Κελίδης Χαράλαμπος, Χαλάνδρι

Κιόρογλου Παναγιώτης, Κύργια

55-59

Παπαδόπουλος Χαράλαμπος, Δράμα

Σιδέρης Νικόλαος, Αθήνα

Συράκης Δημήτριος, Λάρισσα

60-64 

Τζίμης Βασίλειος, Χαλάνδρι

Μπαμπάτσος Αθανάσιος, Ξάνθη

Σαράμπαλος Γεώργιος, Αθήνα

70+

Τσιμπλής Ιωάννης, Σαλαμίνα

 

Γυναίκες: Γενική Κατάταξη:

1η  Υβόννη Νοταρά, Αυστραλία

2η   Τσιφλίδου Κούλα, Κοζάνη

3η   Σαλαμάντη Ράνια, Κατερίνη

Κατηγορίες:

35-39  Σαλαμάντη Ράνια

40-44  Τσιφλίδου Κούλα, Κοζάνη

 

Κατηγορίες  λαϊκού:

Γενική Κατάταξη:

1ος  Τσευδάρης  Παντελής  Δράμα

2ος   Κεχαγιάς Αριστοτέλης, Δράμα

3ος   Χαρίτογλου Χρήστος, Δράμα

Κατηγορίες:

18-34

Καφετζής Χαράλαμπος, Νευροκόπι

Λαμππριανίδης Χρήστος, Ιωάννινα

Κουτσουβάλογλου Στέργιος, Ωραιόκαστρο

35-39

Τσευδάρης Παντελής, Δράμα και 1ος ΓΚ.

Κοφίδης Χαράλαμπος, Δράμα

Αγγελίδης Χρύσανθος, Δράμα

40-44

Κεχαγιάς Αριστοτέλης, Δράμα

Χαρίτογλου Χρήστος, Δράμα

Σαββάκης Νίκος, Δράμα

45-49

Αποστολίδης Απόστολος, Δράμα

Τσακαλίδης Περικλής, Δράμα

Μητράκης Ιωάννης, Αλεξανδρούπολη

50-54

Τσεπεσίδης Ιορδάνης, Άγιος Αθανάσιος

Κουβαλάκης Διαμαντής, Καβάλα

Γοργίας Νίκος, Καβάλα

55-59

Αγγελόπουλος Μιχαήλ, Ξάνθη

Σταθάτος Βασίλειος Δράμα

Κίλης Κυριάκος, Πτολεμαίδα

60-64

Σουπιάδης Χρυσόστομος, Γιαννιτσά

Λάππας Διονύσιος, Γιαννιτσά

Βερτεούρης Διονύσης, Καβάλα

65-69

Παπαθωμάς Χάρης, Αθήνα

Βαϊραμίδης Στέφανος, Κύργια

70+

Διακάτος Λάμπρος, Πειραιάς

Γυναίκες:

35-39

Τζαχρήστου Δήμητρα, και 1η Γ. Κατάταξη

από Αγρίνιο

Μπολίμου Ειρήνη , Χρυσούπολη

Τονγιαλίδου Ελένη, Κατερίνη

40-44

Τασιώνη Βασιλική, Πτολεμαίδα

 

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *