Διεθνείς Μαραθώνιοι σε Άιντχοβεν, Κάρπι, Τορόντο

Βρισκόμαστε πλέον στα μέσα του Οκτώβρη και κάθε Κυριακή πλέον είναι γεμάτη αγώνες και διεθνείς Μαραθωνίους. Αυτή την Κυριακή 14/10 οι Μαραθώνιοι που ξεχώρισαν ήταν σε Άιντχοβεν, Κάπρι και Τορόντο. Αναλυτικά:

Ρεκόρ στο Άιντχοβεν

Με ένα μεγάλο ρεκόρ διαδρομής έγινε ο Μαραθώνιος του Άιντχοβεν στην Ολλανδία. Ο Κενυάτης Dickson Kiptolo Chumba, εκμεταλλεύτηκε τις ευνοϊκές καιρικές συνθήκες και επικράτησε με 2:05:46 σπάζοντας κατά 2 δευτερόλεπτα το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε από πέρσι ο συμπατριώτης του Jafred Chirchir. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Aberume Mekuria από την Αιθιοπία με 2:27:20 PB

Maratona d’Italia

Στο Κάρπι της Ιταλίας διεξήχθη ο γνωστός Μαραθώνιος «Maratona d’Italia». Νικητής του αγώνα ήταν ο Αιθίοπας Kasaye Sisay Lemma με 2:11:58. Δεύτερος τερμάτισε ο 43χρονος Ιταλός Migidio Bourifa (2:20:45), ο οποίος μάλιστα κατέκτησε και τον τίτλο του πρωταθλητή Ιταλίας καθώς παράλληλα διεξαγόταν και το εθνικό πρωτάθλημα Μαραθωνίου των Ιταλών. Τρίτος ήταν ένας άλλος Ιταλός, ο Massimiliano Brigo (2:24:09). Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ιταλίδα Ivana Iozzia (2:35:08), δεύτερη η Tafa Megersa Megertu (2:38:41) από την Αιθιοπία και τρίτη η Ιταλίδα Martina Rocco (2:46:09).

Εκπλήξεις στο Τορόντο

Ο βροχερός καιρό στο Τορόντο του Καναδά έφερε εκπλήξεις στον Μαραθώνιο. Μεγάλος νικητής στους άνδρες ήταν ο Αιθιοπας Sahle Warga που τερμάτισε πρώτος σε 2:10:36. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε τελικά ο Κενυάτης Kiplimo Kimutai (2:11:20) και τρίτος έμεινε ο συμπατριώτης του John Kiprotich 2:11:29, παρότι μέχρι το 40ο χλμ βρισκόταν στην πρωτοπορία.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Mary Davies από τη νέα Ζηλανδία με χρόνο 2:28:56. το φαβορί της κούρσας, η Κενυάτισσα Agnes Kiprop ξεκίνησε πολύ γρήγορα τον αγώνα αλλά μετά τα μισά είχε προβλήματα και τελικά λίγο πριν το τέλος προσπεράστηκε από την Davies που έκανε τον αγώνα της ζωής της. Η Kiprop τελικά έμεινε δεύτερη, τρίτη ήταν η Radiya Adilo (2:30:49) από την Αιθιοπια και τέταρτη η Καναδή Krista Duchene (2:32:15)