Μαραθώνιος Άμστερνταμ: Τρίτη συνεχόμενη νίκη και ρεκόρ για τον Chebet +οι ελληνικές συμμετοχές

Παρά τις δυσοίωνες καιρικές προβλέψεις, τελικά οι συνθήκες ήταν καλές στον Μαραθώνιο του Άμστερνταμ την Κυριακή (20/10) ώστε να πέσει το ρεκόρ διαδρομής. Δράστης, ο συνήθης ύποπτος Κενυάτης Wilson Chebet, ο οποίος μάλιστα κέρδισε τον αγώνα και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Η επίδοση του ήταν 2:05:36, 5 δευτερόλεπτα πιο γρήγορη από το περσινό δικό του ρεκόρ.Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθιοπας Birhanu Girma ο οποίος είχε την ατυχία να χάσει ένα μπουκάλι στον τελευταίο σταθμοί υδροδοσίας και αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω να το πάρει χάνοντας πολύτιμο χρόνο και δυνάμεις. Πάραυτα τερμάτισε πολύ κοντά στον νικητή σε χρόνο 2:06:06. Τρίτη ήταν ένας άλλος Κενυάτης, ο Bernard Koech με 2:06:29.

Στις γυναίκες, η Κενυάτσα Valentine Kipketer κυριάρχισε, κερδίζοντας τον αγώνα με χρόνο 2:23:02 που είναι μάλιστα και ατομικό της ρεκόρ. Δεύτερη τερμάτισε η Αμερικανίδα Serena Burla με 2:28:01 και τρίτη μια άλλη Κενυάτισα, η Alice Timbilili, με 2:28:36.

Στη διοργάνωση πήραν μέρος συνολικά 42,000 δρομείς από 80 χώρες, αριθμοί ρεκόρ! Περίπου 15.000 έτρεξαν στον Μαραθώνιο και οι υπόλοιποι στις μικρότερες αποστάσεις (Ημιμαραθώνιος, 8χλμ). Αναμεσα τους όμως βρέθηκαν και αρκετοί Έλληνες τόσο στο αγώνισμα του Μαραθωνίου, όσο και στου ημιμαραθωνίου. Ξεχώρισε ο Παύλος Τζαναβάρας με χρόνο 2:46:04 στον Μαραθώνιο. Αναλυτικά, όλες οι ελληνικές συμμετοχές: