Οι καλύτεροι Έλληνες Μαραθωνοδρόμοι για το 2013

Έίμαστε για τα καλά πλέον στην Φθινοπωρινή περίοδο του Μαραθωνιου για το 2013. Βρισκόμαστε στην εβδομάδα πριν τον μεγάλο αγώνα του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών, κάποιοι Έλληνες δρομείς έχουν ήδη επιλέξει να αγωνιστούν σε κάποιον Μαραθώνιο του εξωτερικού. Βέβαια αναμένεται μετά τον Κλασικό Μαραθώνιο να έχουμε πολλές ανακατατάξεις στις φετινές λίστες του αγωνίσματος.

Στην κορυφή της λίστας παραμένουν ο Κώστας Πούλιος με 2:22:53 από το τέλος Απριλίου στο Ντύσελντορφ, και η Πόπη Αστροπεκάκη με 2:38:11 από τις αρχές του ίδιου μήνα στο Παρίσι, επίδοση που της έδωσε και την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Για την κατάρτιση της λίστας έχουν ληφθεί υπόψη τα αποτελέσματα (κάτω από τα αντίστοιχα όρια) από τους Μαραθώνιους σε Χιούστον (13/1), Ρώμη (17/3), Βαρκελώνη (17/3), Μεσσήνη (24/3), Λεμεσό (24/3), Ζυρίχη (7/4), Μιλάνο (7/4), Παρίσι (7/4), Καμπέρα (13/4) Ρότερνταμ (14/4), Βιέννη (14/4), Βοστώνη (15/4), Θεσσαλονίκη (21/4), Ναγκάνο (21/4), Λονδίνο (21/4), Αμβούργο (21/4), Ντίσλεντορφ (28/4), Γενεύη (12/5), Πράγα (12/5), Στοκχόλμη (1/6), Βερολίνο (29/9), Βαρσοβία (29/9), Βερόνα (6/10), Αυστρία (6/10), Μόναχο (13/10), Άμστερνταμ (13/10), Βουδαπέστη (13/10), Φρανκφούρτη (27/10) καθώς και από άλλους αγώνες που δεν έγιναν από Έλληνες οι ζητούμενοι χρόνοι της λίστας.

ΑΝΔΡΕΣ (όλες οι επιδόσεις κάτω από 3 ώρες)

Αθλητής – Επίδοση – Τόπος – Ημερομηνία

  1. Πούλιος Κώστας 2:22:53 Ντύσελντορφ 28/4
  2. Μαγκριωτέλης Γιάννης 2:25:10 Βερόνα 6/10
  3. Παπαδημητρίου Αντώνης 2:25:42 Χιούστον 13/1
  4. Μερούσης Χριστόφορος 2:26:51 Ρόττερνταμ 14/4
  5. Παπαδόπουλος Γιάννης 2:28:28 Ντύσελντορφ 28/4
  6. Καλιακούδης Δημήτρης 2:29:50 Ρόττερνταμ 14/4
  7. Χαμόδρακας Γιάννης 2:33:08 Ρόττερνταμ 14/4
  8. Φωτάκης Ανδρέας 2:34:50 Ντύσελντορφ 28/4
  9. Νικολόπουλος Ηλίας 2:38:51 Ρόττερνταμ 14/4
  10. Κόκκαλης Μάνος 2:39:09 Βερολίνο 29/9
  11. Σηφάκης Μανώλης 2:42:26 Θεσσαλονίκη 21/4
  12. Μακρυγιάννης Θανάσης 2:42:45 Βαρκελώνη 17/3
  13. Δριτσάκος Δημήτρης 2:44:06 Μόναχο 13/10
  14. Μαλλιωτάκης Ιωάννης  2:44:52 Βερολίνο 29/9
  15. Σίκαλος Γιώργος 2:44:54 Θεσσαλονίκη 21/4
  16. Αθανασόπουλος Λεωνίδας 2:45:24 Βοστώνη 15/4
  17. Βασιλείου Αλέξιος 2:45:39 Θεσσαλονίκη 21/4
  18. Τζαναβάρας Παύλος 2:46:04 Άμστερνταμ 13/10
  19. Ρήγας Κώστας 2:46:39 Βοστώνη 15/4
  20. Βουτσελάς Χρήστος 2:47:18 Ντύσελντορφ 28/4
  21. Γκίκας Βαγγέλης 2:47:36 Θεσσαλονίκη 21/4
  22. Κωστάκης Νικόλαος 2:48:32 Θεσσαλονίκη 21/4
  23. Σαρρής Αντώνης 2:49:18 Παρίσι 7/4
  24. ήτσης Ορέστης 2:49:25 Θεσσαλονίκη 21/4
  25. Γουλομήτρος Θάνος 2:49:25 Θεσσαλονίκη 21/4
  26. Φωτιάδης Αλέξανδρος 2:49:56 Θεσσαλονίκη 21/4
  27. Δουζίνας Νικόλαος 2:50:25 Θεσσαλονίκη 21/4
  28. Τσαρτσίδης Χρήστος 2:51:02 Θεσσαλονίκη 21/4
  29. Μπάκας Ηλίας 2:51:48 Ρόττερνταμ 14/4
  30. Μεϊντάνης Σωτήρης 2:53:31 Ρόττερνταμ 14/4
  31. Νισταζάκης Βασίλης 2:54:08 Παρίσι 7/4
  32. Καραγιάννης Θύμιος 2:54:14 Παρίσι 7/4
  33. Γάζος Δημήτρης 2:54:55 Θεσσαλονίκη 21/4
  34. Αναστασιάδης Στέργιος 2:54:56 Θεσσαλονίκη 21/4
  35. Πρεβέντας Χαράλαμπος 2:54:59 Ρόττερνταμ 14/4
  36. Κουρκούτης Σάββας 2:56:03 Φρανκφούρτη 27/10
  37. Κυδωνιάτης Πολύκαρπος 2:56:14 Θεσσαλονίκη 21/4
  38. Παπαγεωργίου Παναγιώτης 2:56:25 Βερολίνο 29/9
  39. Χουβαρδάς Στράτος 2:56:46 Ντύσελντορφ 28/4
  40. Κολοβός Λάμπρος 2:56:47 Ντύσελντορφ 28/4
  41. Κουρτέλης Κωνσταντίνος 2:57:33 Φρανκφούρτη 27/10
  42. Σασάκαρος Κώστας 2:57:37 Θεσσαλονίκη 21/4
  43. Φυγετάκης Στέφανος 2:57:43 Μιλάνο 7/4
  44. Πολυμερόπουλος Βασίλειος 2:57:51 Θεσσαλονίκη 21/4
  45. Τσιάρας Βασίλειος2:57:59 Φρανκφούρτη 27/10
  46. Κουκουτέγος Αντώνιος 2:57:59 Φρανκφούρτη 27/10
  47. Κοτζαογλου Ηλίας 2:58:08 Παρίσι 7/4
  48. Συμεωνίδης Συμεών 2:58:14 Θεσσαλονίκη 21/4
  49. Σαπαρδάνης Στέργιος 2:58:16 Μιλάνο 7/4
  50. Τσιγκερίδης Γιώργος 2:58:16 Θεσσαλονίκη 21/4
  51. Κατσίκης Αντώνης 2:58:18 Μεσσήνη 24/3
  52. Βλασάκης Μιχαήλ 2:58:40 Παρίσι 7/4
  53. Κωνσταντίνου Κωνσταντίνος 2:59:03 Βοστώνη 15/4
  54. Τσαγκαράκης Νίκος 2:59:10 Θεσσαλονίκη 21/4
  55. Αθηναίος Αλέξιος 2:59:14 Θεσσαλονίκη 21/4
  56. Κωνσταντινίδης Κοσμάς 2:59:28 Θεσσαλονίκη 21/4
  57. Παπανικολάου Κώστας 2:59:34 Βαρκελώνη 17/3
  58. Μανώλας Εμμανουήλ 2:59:46 Μεσσήνη 24/3
  59. Σερεμέτης Στέφανος 2:59:56 Ρόττερνταμ 14/4

ΓΥΝΑΙΚΕΣ (όλες οι επιδόσεις κάτω από τις 4 ώρες)

Αθλήτρια – Επίδοση – Τόπος – Ημερομηνία

  1. Αστροπεκάκη Καλλιόπη 2:38:11 Παρίσι 7/4
  2. Ρήγα Σοφία 2:39:10 Βερολίνο 29/9
  3. Γαζέα Μάγδα 2:41:25 Θεσσαλονίκη 21/4
  4. Δημάκη Ντενίζ 2:47:16 Μιλάνο 7/4
  5. Καρίμαλη Μάγδα 2:52:46 Καμπέρα 13/4
  6. Ιορδανίδου Δήμητρα 2:54:10 Στοκχόλμη 1/6
  7. Κατσιμάντου Ξένια 2:55:58 Ρόττερνταμ 14/4
  8. Konstantos Elena 2:56:31 Θεσσαλονίκη 21/4
  9. Λουβή Θεώνη 2:58:51 Χιούστον 13/1
  10. Πουλίδου Φιλίππα 2:59:05 Μιλάνο 7/4
  11. Αγγελική Γκρέμου 3:09:31 Αυστρια 6/10
  12. Πουλοπούλου Γεωργία 3:17:40 Μεσσήνη 24/3
  13. Κολυφά Μυρσίνη 3:18:09 Θεσσαλονίκη 21/4
  14. Ματθαίου Αμαλία 3:18:12 Θεσσαλονίκη 21/4
  15. Κολοβού Βίκυ 3:19:15 Βαρκελώνη 17/3
  16. Άννα Βεσυροπούλου 3:22:12 Θεσσαλονίκη 21/4
  17. Μακρίδη Ελίνα 3:23:27 Θεσσαλονίκη 21/4
  18. Τσουμελέκα Αθανασία 3:27:35 Παρίσι 7/4
  19. Ορφανουδάκη Ελένη 3:28:43 Παρίσι 7/4
  20. Μαλιμπόρσκα – Κυριάκου Ιρένα 3:29:55, Βαρσοβία 29/9
  21. Καρουσάτου Γεωργία 3:30:09 Θεσσαλονίκη 21/4
  22. Αρσένη Κυριακή 3:33:26 Θεσσαλονίκη 21/4
  23. Στάρφα Πέγκυ 3:33:35 Θεσσαλονίκη 21/4
  24. Σκουλαρίκη Χαρά 3:33:41 Ρόττερνταμ 14/4
  25. Γκάμπι Νέγκελε 3:34:35 Βιέννη 14/4
  26. Καρπούζα Βασιλική 3:35:37 Φρανκφούρτη 27/10
  27. Καπετανάκη Καλλιρόη 3:36:06 Φρανκφούρτη 27/10
  28. Σανούδου Ζήνια 3:36:06 Φρανκφούρτη 27/10
  29. Χριστοδουλοπούλου Αλεξάνδρα 3:37:21 Βοστώνη 15/4
  30. Παπαποστόλου Μαρία 3:37:30 Θεσσαλονίκη 21/4
  31. Κωνσταντίνου Αναστασία 3:38:08 Θεσσαλονίκη 21/4
  32. Μαυρουδη Κυριακή 3:38:21 Θεσσαλονίκη 21/4
  33. Ψαρρα Μαρία 3:38:53 Θεσσαλονίκη 21/4
  34. Συμεωνίδου Ελπίδα 3:39:38 Θεσσαλονίκη 21/4
  35. Μπάκα Σταυρούλα 3:40:38 Μεσσήνη 24/3
  36. Καλλία Ελένη 3:40:40 Θεσσαλονίκη 21/4
  37. Κουρλέση Μαγδαληνή 3:40:49 Θεσσαλονίκη 21/4
  38. Τερζή Άντζελα 3:41:41 Φρανκφούρτη 27/10
  39. Γεράρδη Νικολέτα 3:42:50 Θεσσαλονίκη 21/4
  40. Γερδούκη Ελευθερία 3:44:27 Θεσσαλονίκη 21/4
  41. Θωμά Αγγελική 3:44:38 Πράγα 12/5
  42. Σαλπέα Ευαγγελία 3:45:41 Βουδαπέστη 13/10
  43. Ιωαννίδου Λίσα 3:46:39 Μεσσήνη 24/3
  44. Ταβουλάρη Χρυσούλα Δήμητρα 3:50:25 Μεσσήνη 24/3
  45. Παιδούση Βερονίκη 3:51:06 Θεσσαλονίκη 21/4
  46. Τσιρογιάννη Ειρήνη 3:53:00 Θεσσαλονίκη 21/4
  47. Χατζηηλιάδου Μάρθα 3:54:25 Θεσσαλονίκη 21/4
  48. Γκούμα Μάγδα 3:54:25 Θεσσαλονίκη 21/4
  49. Τσακαλη Σταματία 3:56:12 Θεσσαλονίκη 21/4
  50. Πυρσου Μαριάνθη 3:56:23 Θεσσαλονίκη 21/4
  51. Γκίνη Χρύσα 3:56:21 Θεσσαλονίκη 21/4

Οι επιδόσεις αναφέρονται στους καθαρούς χρόνους όπου αυτοί είναι διαθέσιμοι.

Οι λίστες θα ενημερώνονται συνεχώς όσο γίνονται αγώνες μέσα στο 2013.
Τελευταία ενημέρωση 5/11/2013

πηγή runningnews

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *