Ρεκόρ από τον «ερασιτέχνη» Kawauchi στον Μαραθώνιο Beppu-Oita

Ο Ιάπωνας Yuki Kawauchi ήταν ο μεγάλος νικητής του 62ου Μαραθωνίου Beppu-Oita που έγινε την Κυριακή στην Ιαπωνία. Ο χρόνος του 2:08:15 ήταν ατομικό ρεκόρ αλλά και ρεκόρ διαδρομής σπάζοντας το 2:08:30 που είχε εδώ και 17 χρόνια ο Νοτιοαφρικανός Gert Thys. Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα έδωσε σκληρή μάχη με τον συμπατριώτη του Kentaro Nakamoto, ο οποίος τελικά περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με 2:08:35, παρότι και γι’ αυτόν ήταν ατομικό ρεκόρ.

Το χαρακτηριστικό με τον Kawauchi είναι πως παραμένει ερασιτέχνης δρομέας, παρά τις εξαιρετικές του επιδόσεις, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους συμπατριώτες του που βρίσκονται σε αυτό το επίπεδο και οι οποίοι είναι όλοι επαγγελματίες δρομείς, τρέχοντας για κάποια ιαπωνική εταιρία. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Kawauchi είναι γνωστός σαν ο «πιο γρήγορος ερασιτέχνης Ιάπωνας Μαραθωνοδρόμος».