Ρεκόρ ο Kεμπέντε στο Σικάγο Βank of America Chicago Marathon 2012

Bank of America Chicago Marathon
Μία σπουδαία νίκη πέτυχε σε έναν μεγάλο μαραθώνιο ο Τσεγκάγιε Κεμπέντε αφού την Κυριακή κέρδισε στο Σικάγο σημειώνοντας 2:04:38 επίδοση που αποτελεί νέο προσωπικό ρεκόρ για τον Αιθίοπα. Απόρροια της πολύ καλής διαδρομής, των γρήγορων περασμάτων αλλά και του ιδανικού καιρού όμως ήταν και οι πολύ καλές επιδόσεις που πέτυχαν και οι υπόλοιποι δρομείς της πρώτης δεκάδας τουλάχιστον με τους Φεγίσα Λιλέσα από την Αιθιοπία να τρέχει και αυτός κάτω από το 2:05 σε 2:04:52, τον Τιλαχούν Ριγκάσα που ήταν τρίτος σε 2:05:27 αλλά και ο Κενυάτης Σάμι Κιτάρα που έμεινε τέταρτος με 2:05:54 ενώ ο Αμερικανός Ντέιθαν Ρίτζενχαιν στην ένατη θέση εκτός του ότι ήταν ο πρώτος μη Κενυατο-Αίθίοπας του αγώνα, σημείωσε και νέο ατομικό ρεκόρ με 2:07:43.

Στις γυναίκες η περσινή νικήτρια του αγώνα Λίλια Σομπούκοβα μπορεί να τερμάτισε σε σχετικά καλό χρόνο, 2:22:59 έμεινε όμως τέταρτη αφού η Ατσέντε Μπαίσα από την Αιθιοπία έκανε την έκπληξη κερδίζοντας τον αγώνα σε 2:22:03 με τις Ρίτα Γιέπτου και Λούσι Καμπούου από την Κένυα να κλείνουν την πρώτη τριάδα με 2:22:04 και 2:22:41. Μάλιστα η Μπαΐσα κέρδισε σχεδόν στο νήμα τον αγώνα από την Γιέπτου που ανέβηκε στο τέλος όμως δεν πρόλαβε να φτάσει στην πρώτη θέση.

Συνολικά τερμάτισαν 37.455 δρομείς (20.688 άνδρες και 16.766 γυναίκες), αριθμός που περιγράφει ξεκάθαρα το μέγεθος του αγώνα που φυσικά συγκαταλέγεται στους Major Marathons, τους 5 δηλαδή πιο σημαντικούς και μεγαλύτερους μαραθωνίους του κόσμου.

H ελληνική παρουσία ήταν και πάλι ηχηρή με 12 Έλληνες να τερματίζουν επιτυχώς. Ο Βλάσσης Καραβασίλης ήταν ο πιο γρήγορος ανάμεσα τους που τερμάτισε σε 2:50:26 ενώ η Φιλίππα Πουλίδου σε μία ακόμα συμμετοχή της σε διεθνή μαραθώνιο ολοκλήρωσε την απόσταση σε 3:01:06 καταλαμβάνοντας μάλιστα την 7η θέση στην κατηγορία της.