1α ΕΛΥΡΙΑ 2016 Σούγια Χανίων αποτελέσματα

1α ΕΛΥΡΙΑ 2016 Σούγια Χανίων αποτελέσματα
Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο 1ος ημιορεινός αγώνας 15χλμ & λαικός δρομος 2χλμ στην Σούγια Χανιών που διοργάνωσαν ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης ο Δήμος Σελίνου και οι τοπικές Κοινότητες Σούγιας-Τεμενίων-Ροδοβανίου με την συνδρομή της Αντιπεριφέρειας Χανίων και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Λαικου Μαζικου Αθλητισμου-Υπεραπόστασης (ΕΟΣΛΜΑ-Υ) Μία διοργάνωση που ξεκίνησε για να γίνει θεσμός και να διεξάγεται κάθε χρόνο με σκοπό την διάδοση του αθλητικού ιδεώδες και της ιστορίας αφού στην περιοχή είναι 5 Μινωικές πόλεις η Υρτακίνα-η Ελυρος- η Συια (σημερινή Σούγια)- η Ποικιλασός και η Λυσσός από τα ποιο σπουδαία Ασκληπιεία στην Μινωική εποχή.
Στα αξιοσημείωτα ήταν ο δυνατός αέρας που δεν μας επέτρεψε να δώσσουμε την εκκίνηση από τον αρχαιολογικό χώρο της Υρτακίνας και η διαδρομή ηταν κατά 2 χλμ.λιγότερη από 17, 15 χλμ.. Στον αγώνα έτρεξε και τερμάτισε ο Αντιδήμαρχος του Δήμου Σελίνου κος Φιοτοδημητράκης Νίκος.
Είκοσι πέντε αθλητές και αθλήτριες ξεκίνησαν τον αγώνα των 15 χλμ. Που διύνησαν την διαδρομή-Τεμένια-Ροδοβάνι- Έλυρος-Μονή-Σούγια.Και 20 κατάφεραν να τερματίσουν. Νικητής του αγώνα ήταν ο αθλητής κωστάκης Αντώνης από τον ΣΔΥ Χανίων που τερμάτισε μαζί με τον αθλητή Βιολάκη Στράτο από την ΕΛΜΕ Χανίων με χρόνο 1 ώρα 05΄2’’ Ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν Κovarikova Ztenka με χρόνο 1 ώρα 17’49.. Ενώ παράλληλα με τον αγώνα αυτό έγινε και αγώνας 2 χλμ.στην παραλία της Σούγιας για παιδιά και αθλητές ΑΜΕΑ.
Ακολούθησαν οι απονομές των επάθλων στους νικητές και όλοι οι αθλητές έλαβαν αναμνηστικά μετάλλια δίπλωμα και αναμνηστική μπλούζα ενώ στο τέλος απόλαυσαν τον πλούσιο μπουφέ και την συναυλία από το συγκρότημα των ΕΡΑΝ>
Οι διοργανωτές ευχαριστούν για την βοήθεια τους την Ελληνική Αστυνομία, το ΕΚΑΒ την ιατρό του αγώνα και όλους τους εθελοντές που βοήθησαν στον αγώνα.
Επίσης τους χορηγούς που χάρη σε αυτούς έγινε η σπουδαία αυτή διοργάνωση όπως: την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων- τον Δήμο Καντάνου-Σελίνου- SPA TOYRS- ΚΤΕΛ Χανίων- Αναψυκτικά Τεμένια-Κρεοπωλειο 108- τους Πολιτιστικούς Συλλόγους Σεληνιωτών ¨ελυρος και Σούγιας τον Σύλλογο καταστημάτων Σούγιας και το Ελαιουργείο Βιτταράκη Γιάννη.
ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΑ ΠΛΗΡΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ:
15.000 μέτρα
1ος ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΣΔΥΧ 1 ώρα 05΄02 1η Kovapi kova Παλαιόχωρα 1 ώρα 22΄42
2ος ΒΙΟΛΑΚΗΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΛΜΕ ΧΑΝ. 1 ώρα 05΄03 2η Capolin Eanley Αγγλία 1 ώρα 36΄47
3ος ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Παλαιόχ 1 ώρα 07΄33 3η ΠΕΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΑΙΚΑΤ 1 ώρα 42΄44

2χλμ.
1ος ΠΑΧΙΑΔΑΚΗΣ ΠΑΡΙΣ 1η ΖΙΓΡΙΤΑ ΣΟΚΟΥ
2ος ΜΑΝΑΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2η ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ ΜΑΡΙΛΕΝΑ
3ος ΚΑΛΑΙΤΖΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 3η ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗ ΡΩΞΑΝΗ

Δρόμος 15.000 αποτελέσματα
Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ

01 ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗ ΣΔΥΧ 1΄ωρα 05΄02
02 ΒΙΟΛΑΚΗΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΛΜΕ ΧΑΝΙΩΝ 1΄ωρα 05’03
03 ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΔΥΧ 1΄ωρα 07΄33
04 ΝΑΟΥΜ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΔΥΧ 1΄ωρα 14΄12
05 ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΑΚΗΣ ΑΒΡΑΑΜ ΣΜΚ 1΄ωρα 16΄33
06 ΠΟΛΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ 1΄ωρα 17΄49
07 ΚΛΗΡΟΝΟΜΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ 1΄ωρα 17’49
08 KOVARIKOVA ZTENKA ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ 1΄ωρα 22΄42
09 ΔΑΡΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ 1΄ωρα 23΄58
10 ΦΟΥΡΝΑΡΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΔΥΧ 1΄ωρα 31΄48
11 ΚΑΛΕΜΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΜΚ 1΄ωρα 31΄53
12 ΚΕΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΜΚ 1΄ωρα 32΄41
13 IZARLEY NINCE ΑΓΓΛΙΑ 1΄ωρα 36’47
14 CAROLIN EANLEY ΑΓΓΛΙΑ 1΄ωρα 36΄47
15 ΦΙΟΤΟΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ ΑΓ.ΕΙΡΗΝΗ 1΄ωρα 41΄52
16 ΤΣΙΧΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΤΙΜ 1΄ωρα 41΄52
17 ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ 1΄ωρα 42΄43
18 ΠΕΡΟΓΙΑΝΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΟΤΙΝΟΣ 1΄ωρα 42΄44
19 ΠΕΡΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΜΚ 1΄ωρα 57’50
20 ΦΑΝΟΥΡΓΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΜΚ 1΄ωρα 57’50
21 ΠΛΟΥΜΗ ΑΡΓΥΡΩ ΣΜΚ 2 ώρες 12΄28

εκκινηση 17 χλμ 2
νικητες 17χλμ
πονομη νικητριων 17χλμ
απονομη κοριτσιων 1.000μ.
απονομη αγοριων 1.000μ.
στον τερματισμο των 17 χλμ.
διαδρομη 17 χλμ
τερματισμος δρομου 2χλμ
μελη της οργανωτικη επιτροπης Πατερακης-Καμπαξης-Κουγιατζης
αθλητες 2χλμ.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *