1η η Στέλλα Μαρκάκου αθλήτρια του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης στον μαραθώνιου του Ναυπλίου και πολύ καλή εμφάνιση των αθλητών μας Βογιατζή Δήμητρας- Κουτσουπιά Δημήτρη και Ζαχαριουδάκη Γιάννη

Με τεράστιmarathon grα επιτυχία έληξε ο 1ος Μαραθώνιος Ναυπλίου με περισσότερες από 3.000 συμμετέχοντες. Στην πόλη του Ναυπλίου για πρώτη φορά στην μακραίωνη ιστορία της διοργανώθηκε Μαραθώνιος δρόμος με χιλιάδες συμμετοχές από όλη την Ελλάδα.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες και την 45η θέση στην γενική κατάταξη πέτυχε η αθλήτρια  Στέλλα Μαρκάκου του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, με χρόνο 3 ώρες 24 λεπτά ,η οποία έχει τερματίσει και στο Σπάρταθλον του 2013,  Σις γυναίκες επίσης μεγάλη επίδοση πέτυχε και η Βογιατζή Δήμητρα  με χρόνο 03:40:10 τρίτη στην γενική κατάταξη και και ήταν πρώτη στην κατηγορία γυναικών 45-59 και στην 85η θέση στην γενική κατάταξη Επίσης σπουδαία ήταν και η εμφάνιση των δύο αθλητών μας του Κουτσουπιά Δημήτρη με χρόνο 03:29:27  60 η θέση στην γενική κατάταξη και του Ζαχαριουδάκη Γιάννη με  03:37:17 74η θέση  στην γενική κατάταξηTo Διοικητικό  Συμβούλιο του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης συγχαίρει τους αθλητές μας για την μεγάλη τους εμφάνιση.

Οι άψογοι εθελοντές και οι «πρωτάρηδες» διοργανωτές έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους συμβάλοντας στο να ζήσει η πόλη του Ναυπλίου πρώτογνωρες αθλητικές στιγμές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του μαραθωνίου νικητής αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 2:44:47. Στη δεύτερη θέση ο Βαγγέλης Γκίκας με 2:45:45 και στη 3η θέση ο Κων/νος Ρέτσας με 2:54:28.

marahon nauplio

Στις γυναίκες η Στέλλα Μαρκάκου του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, η οποία έχει τερματίσει και στο Σπάρταθλον του 2013, τερμάτισε στη πρώτη θέση. Την  2η και 3η θέση κατέλαβαν η Ευγενία Μπουλμετά και η Δήμητρα Βογιατζή αντίστοιχα.nafplio 2014 women

πάνω η Στέλλα Μαρκάκου στην απονομή της.

Στον ημιμαραθώνιο 1ος τερμάτισε ο πρωταθλητής Ελλάδος για το 2014 στο δίαθλο, Γρηγόρης Σκουλαρίκης με χρόνο 1:13:23. Στην 2η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Αλεξανδρόπουλος  σε 1:16:41 ενώ τρίτος ήταν ο Λεωνίδας Αθανασόπουλος με 1:19:35

21nafplio

Στις γυναίκες στον ημιμαραθώνιο δόθηκε μια φοβερή μάχη με τις αθλήτριες Ντενίζ Δημάκη και Σοφία Ρήγα να πέφτουν σχεδόν μαζί στο νήμα, τερματίζοντας στον ίδο χρόνο1:23:03 και να κερδίζει τελικά με διαφορά χιλιοστών ή Δημάκη. Την Τρίτη θέση κατέλαβε η Χαρά Σκουλαρίκη με χρόνο 1:36:25

21nafplio woman

Στον αγώνα των 5km τις πρώτες θέσεις κατέλαβαν ο Πασχάλης Ιωάννης στους άνδρες και η Ν. Λαμπροπούλου στις γυναίκες.

5knaflipio1st 5km nauplio

Μπορείτε να βρείτε τα αποτελέσματα όλων των αγώνων δρόμου στον παρακάτω συνδέσμο:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: 1ου ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 2014