23ος ΚΟΡΑΚΟΒΟΥΝΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ (αποτελέσματα)


Με αρκετά μεγάλη επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή το πρωί ο 23ος Κορακοβούνιος δρόμος που διοργάνωσαν από κοινού ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης- η ενορία Αγ.Γεωργίου Κορακοβουνίου –το 4ο Δημοτικό διαμέρισμα του Δήμου Ηρακλείου – ο ΔΑΟΗ και οι πολιτιστικοί Σύλλογοι Αμφιθές και Λοφούπολης.

Εκατόν πενήντα αθλητές και αθλήτριες από όλα τα διαμερίσματα του νησιού μας έδωσαν το παρόν. Μεγάλος νικητής στους άνδρες ήταν ο Μιχελακάκης Αριστείδης του ΟΦΗ με χρόνο 11΄46 και στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αθανασάκη Αικατερίνη από τις Αρχάνες με χρόνο 18΄39.

Ο αγώνας για μια ακόμη φορά ήταν αφιερωμένος στον εργάτη του αθλητισμού Καμπαξή Ιωάννη.

Οι διοργανωτές ευχαριστούν τους κάτωθι για την βοήθειά τους στην διοργάνωση: την Τροχαία Ηρακλείου, το τμήμα εθελοντών Σαμαρειτών Ηρακλείου,την Δημοτική Αστυνομία, και τους χορηγούς το κατάστημα Χαλίσικο, το κατάστημα Ομηρόλης, τις Μινωικές Γραμμές την Super fastferries την Διεθνής Ένωσις, την βιοτεχνία κρουασάν Μαυροφρύδης, τον Κρητικό Φούρνο, τα Σ./Μ Χαλκιαδάκης, το κατάστημα CARREFOURΗρακλείου, την Αναπτυξιακή εταιρεία Γέργερης , την 3Ε και όλους τους αθλητές και πεζοπόρους που έλαβαν μέρος στον αγώνα

 

εκκίνηση 4.000 μέτρων

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1ος ΜΙΧΕΛΑΚΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ .ΟΦΗ 11’46 1η ΑΘΑΝΑΣΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΡΧΑΝΕΣ18’39

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 20-39 ΧΡΟΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ος ΣΗΦΑΚΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ ΣΜΚ 12’17 1η ΣΙΓΑΝΟΥ ΑΡΓΥΡΩ ΣΜΚ 18΄59
2ος ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΟΥΚ 12’50 2η ΜΕΤΑΞΑΚΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΣΜΚ 20’23
3ος ΠΕΦΑΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΜΚ 13’08 3η ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ ΕΥΤΥΧΙΑ 25’37

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-49 ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ος ΜΠΙΤΖΕΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΜΚ 13΄42 1η ΣΤΡΙΛΙΓΚΑ ΜΑΡΙΑ ΣΜΚ 22΄51
2ος ΣΤΡΟΥΜΠΑΣ ΜΑΝΟΛΗΣ ΓΑΖΙ 14΄58 2η
3ος ΣΩΜΑΡΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ ΣΜΚ 15΄14 3η

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50 ΚΑΙ ΑΝΩ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ος ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΥΚ 13’04 1η ΠΛΟΥΜΗ ΑΡΓΥΡΩ ΣΜΚ 24’20
2ος ΦΕΑΡΦΙΛΝΤ ΜΑΡΚ ΣΜΚ 13΄45 2η ΔΑΜΙΑΝΑΚΗ ΕΡΗ ΣΜΚ 30΄33
3ος ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ ΟΥΚ 14΄24 3η ΚΑΤΑΚΗ ΣΟΦΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ 32’12

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΑΓΟΡΙΑ-ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1000Μ.

1ος ΤΑΜΙΩΛΑΚΗΣ ΘΩΜΑΣ 1η ΣΟΥΜΕΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ
2ος ΣΠΑΓΟΥΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2η ΝΕΟΝΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
3ος ΨΑΡΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 3η ΒΡΟΝΤΟΥ ΝΙΚΗΤΟΥΛΑ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΑΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 1000Μ.

1ος ΣΧΟΙΝΑΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 5ο 14΄53 1η ΤΖΑΝΑΚΗ ΑΓΓΕΛΑ 5ο 23΄59
2ος ΣΤΕΦΑ ΑΡΗΣ 3ο 16΄16 2η ΣΤΕΙΑΚΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ 3ο 33΄03
3ος ΡΟΥΣΑΚΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ 9ο 19’06 3η

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΥΚΕΙΩΝ

1ος ΕΠΙΤΡΟΠΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2ο ΕΠΑΛ 18’35
2ος ΦΛΟΥΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΜΚ 27΄23
3ος ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ 2ο ΛΥΚΕΙΟ 30΄42

 

απο την εκκίνηση 1000μ. δημοτικών

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ήταν Ιούλιος του 1987 όταν οι Σπ.Καμπαξής και Ιωάννης Καμπαξής που ο Κορακοβούνιος δρόμος διοργανώνεται στην μνήμη του ξεκίνησαν να διοργανώνουν τον αγώνα αυτό από μεράκι και από αγάπη προς τον αθλητισμό.

Οι τρεις πρώτες διοργανώσεις είχαν εκκίνηση και τερματισμό την περιοχή Κορακοβουνίου οι επόμενοι επτά αγώνες με εκκίνηση τη Λοφούπολη και με τερματισμό την Εκκλησία της Παναγίας Μασταμπά και οι τελευταίοι εννέα με εκκίνηση την Λοφούπολη και τερματισμό τον ιερό ναό του Αγίου Γεωργίου Κορακοβουνίου.

Στις είκοσι μία διοργανώσεις του Κορακοβούνιου Δρόμου έχουν συμμετάσχει πάνω από 7.000 αθλητές ενώ έχουν τρέξει σε αυτόν πολλοί σπουδαίοι αθλητές από την Κρήτη και την υπόλοιπη Ελλάδα, ενώ έχουν αναδειχθεί και ξεκινήσει τον αθλητισμό μέσα από τον αγώνα αυτό αρκετοί αθλητές.

Σπουδαίο ρόλο στις διοργανώσεις αυτές έχει παίξει η τοπική κοινωνία οι χορηγοί οι διάφοροι φορείς ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης η ενορία Αγ.Γεωργίου Κορακοβουνίου και ειδικά ο ιερέας πατήρ Οδυσσέας Τζαγκαράκης, οι τοπικοί πολιτιστικοί σύλλογοι Αμφιθέας και Λοφούπολης και η οικογένεια του Ιωάννη Καμπαξή και ειδικά ο ίδιος ένας ακούραστος εργάτης του αθλητισμού, ενώ το ρεκόρ συμμετοχών του αγώνα κατέχει ένας άλλος εργάτης του αθλητισμού ο Γρηγόρης Παπαδάκης (πρόεδρος Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) με 17 συμμετοχές.

ο Ιωάννης Καμπαξής

Ο Ιωάννης Καμπαξής που ο Κορακοβούνιος δρόμος διεξάγεται προς τιμή του γεννήθηκε το 1931 στο Ηράκλειο απο Μικρασιάτη πατέρατον Σπυρίδωνα  και η μητέρα του η Χριστίνα είχε καταγωγή απο το Μυλοπόταμο συγκεκριμένα απο το Δοξαρό το γένος Σταυρακάκη.

Το έτος 1956 παντεύτηκε την Δέσποινα το γένος Παντελή Μαγγανά από μικρασιάτικη οικογένεια και μαζί της απόκτησε τρία παιδιά που με δική του παρότρυνση ασχολήθηκαν με τον αθλητισμό (που εκείνος λόγο των δύσκολων καιρών όταν ήταν νέος δεν του επέτρεψαν να ασχοληθεί) την μυρσίνη που ασχολήθηκε με το μπαλέτο και του Σπυρίδων και Παντελή που ασχολήθηκαν και ασχολούνται ακόμα με τον μαραθώνιο.

Στα σαρράντα χρόνια που ασχολήθηκε ως γνήσιος και καθαρός παράγων ίδρυσε με τον γιό του Σπύρο τα ποδοσφαιρικά σωμματεία Δόξα Ηρακλείου και ΠΟΗ Ηρακλείου ενώ ήταν ιδρυτικό μέλος στον Ομιλο Υπεραποστάσεων Κρήτης και φυσικά ο πρωτεργάτης του Κορακοβούνιου δρόμου.

απο την ζωή έφυγε στα 65 χρόνια του αφήνοντας τεράστιο κενό στην οικογένειά του και στην οικογένεια του αθλητισμού

 

  • 1988 1ος ο Σπύρος Καμπαξής και στις γυναίκες η Καμπούρογλου Χαρά
  • 1989 1ος ο Αθ.Μπαμπλέκος (Λειβαδιά) και στις γυναίκες Καραφωτιά Ειρ.ΟΦΗ
  • 1990 1ος Πετράκης Γ. ΟΦΗ και στις γυναίκες Παπαδάκη Ναταλί ΛΥΒΙΚΟΣ
  • 1991 1ος Αφορδακός Γ.ΟΦΗ 16΄49΄΄ γυναίκες Σιγανού Αργυρώ ΑΝΕΞ.
  • 1992 1ος Καμπαξής Σπύρος (ΓΕΗ) γυναίκες Φουκάκη Ζαχαρένια ΑΝΕΞ.
  • 1993 1ος Βασίλας Νικ,(Αθήνα) γυναικών Μαθιουδάκη Θάλεια
  • 1994 1ος Φραγκεδάκης Γ.(ΧΑΝΙΑ)17’49 γυναικών Κορνάρου Εύα ΟΦΗ 26’25
  • 1995 1ος Σαριδάκης Γ.ΟΥΚ 16΄51’ γυναικών Δημητρακάκη Αλεξ,Ανεξ,23’29
  • 1996 1ος Καμπαξής Παντελής 16’51’’ 1η γυναικών Μαρκάκη Ελένη ΟΥΚ
  • 1997 1ος Φραγκεδάκης Γ.(Χανιά) 17’19 1η γυναικών Μυσιρλάκη Γιάννα ΓΕΗ 23΄3
  • 1998 1ος Σκουλούδης Μαν.(Λυβικός) 16’30 1η Γυναικών Μυσιρλάκη Γ,ΓΕΗ 22’05
  • 1999 1ος Φραγκεδάκης Γ.(Χανιά) 16’29 1η Γυναικών Ρουσάκη Βέρα ΓΕΗ 21΄30
  • 2000 1ος Καμπαξής Παντ.(ΣΜΚ) 15΄52΄΄ 1η Γυναικών Λαμπάκη Λορ, ΟΥΚ 22΄05
  • 2001 1ος Καμπαξής Παντ.(ΣΜΚ) 16΄04 1η γυναικών Φοινοκαλιώτη Εμμ.ΣΜΚ 22’5
  • 2002 1ος Δασενάκης Φιλοκτ.15’05 1η γυναικών Μαρκίδου Φωτεινή ΣΜΚ 18’02’’
  • 2003 1ος Καμπαξής Παντ. ΣΜΚ 16΄54 1η Γυναικών Γκαγκά Ρίτσα ΣΜΚ 22΄37
  • 2004 1ος Καμπιτάκης Μίλτ. ΟΦΗ 15΄03 1η Γυναικών Κούζμιτς Αγάπη Πανελλ19΄2
  • 2005 1ος Καμπιτάκης Νίκος ΟΦΗ 15΄01 1η γυναικών Καργάκου Παντελία Ανεξ.
  • 2006 1ος Καμπιτάκης Νίκος ΟΦΗ 15΄10 1η γυναικών Φιλίππου Μαρία Ανεξ.23΄02
  • 2007 1ος Καμπαξής Παντ.ΣΜΚ 12΄04΄΄ 1η Λιαπάκη Εμμανουέλλα ΣΜΚ 16΄35
  • 2008 1ος Χατζάκης Χρήστος (Λυβικός) 11’23» 1η Βίτσα Δήμητρα (ΟΥΚ) 21’32

2009 1ος Καμπιτάκης Μιλτιάδης (ΓΕΜ) 11.15 1η Πεδιαδίτου Ρένα (ΛΥΒΙΚΟΣ

2010 1ος Μιχελακάκης Αριστείδης (ΟΦΗ) 11΄46 Αθανασάκη Αικατερίνη (Αρχάνες) 18’39

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ

α/α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΧΡΟΝΟΣ
01 ΜΙΧΕΛΑΚΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤ ΟΦΗ 1ος ΓΕΝΙΚΗΣ 11.46
02 ΣΗΦΑΚΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ ΣΜΚ 1Ος 20-39 12’17
03 ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΟΥΚ 2ος 20-39 12’50
04 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΥΚ 1ος 50+ 13’04
05 ΠΕΦΑΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠ ΣΜΚ 3ος 20-39 13’08
06 ΓΑΛΗΝΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛ ΟΡΕΙΒ 20-39 13’41
07 ΜΠΙΤΖΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΜΚ 1ος 40-49 13’42
08 ΦΕΑΡΦΙΛΝΤ ΜΑΡΚ ΣΜΚ 2ος 50+ 13΄45
09 ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ  ΜΑΝ. ΟΥΚ 3ος 50+ 14’24
10 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΜΚ 20-39 14΄36
11 ΞΥΛΟΥΡΗΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΜΚ 20-39 14’51
12 ΣΧΟΙΝΑΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝ ΓΕΗ 1ος ΓΥΜΝΑΣ 14’53
13 ΣΠΙΝΘΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤ 20-39 14’54
14 ΣΤΡΟΥΜΠΑΣ ΜΑΝΟΛΗΣ ΓΑΖΙ 2ος 40-49 14’58
15 ΑΛΕΒΥΖΑΚΗΣ  ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΜΚ 2-39 15’12
16 ΣΩΜΑΡΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ ΣΜΚ 3ος 40-49 15’14
17 ΓΕΝΕΤΖΑΚΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ ΟΥΚ 20-39 15’18
18 ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ  ΧΑΡΑΛΑΜ ΟΥΚ 40-49 15’28
19 JONNI ΚΑΜΠΑΞΗΣ ΣΜΚ 15’30
20 ΤΑΒΛΑΔΩΡΑΚΗΣ  ΧΑΡΗΣ ΣΜΚ 20-39 15’39
21 ΡΕΣ ΚΩΣΤΑΣ ΟΥΚ 40-49 16’02
22 ΣΤΕΦΑ ΑΡΗΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣ. 2ο ΓΥΜΝΑΣ 16’16
23 ΣΟΥΜΕΛΙΔΗΣ  ΜΑΤΘΑΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑ 40-49 16’47
24 ΦΙΡΕΧΑ ΛΑΟΥΡΝΤΙ ΣΜΚ 20-39 17’03
25 ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ ΣΜΚ 40-49 17’21
26 ΚΑΚΛΑΜΑΝΟΣ  ΑΛΕΞ. ΑΝΕΞΑΡΤ 20-39 17’36
27 ΚΟΥΛΗΣ  ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΜΚ 40-49 17’38
28 ΠΟΛΛΑΚΗΣ  ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΜΚ 50+ 17’45
29 ΨΟΦΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡ ΑΝΕΞΑΡΤ 20-39 17’58
30 ΓΕΝΕΤΖΑΚΗΣ  ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΚ 50+ 18’08
31 ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ  ΓΙΩΡΓΟ ΟΥΚ 40-49 18’23
32 ΕΠΙΤΡΟΠΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2ο ΕΠΑΛ 1οςΛΥΚΕΙΩΝ 18’35
33 ΑΘΑΝΑΣΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙ ΑΡΧΑΝΕΣ 1η ΓΕΝΙΚΗΣ 18’39
34 ΣΙΓΑΝΟΥ ΑΡΓΥΡΩ ΣΜΚ 1η 20-39 18’59
35 ΡΟΥΣΣΑΚΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ 9ο ΓΥΜΝ 3ος ΓΥΜΝΑΣ 19’06
36 ΚΑΦΟΥΣΗΣ  ΜΗΝΑΣ ΣΜΚ 50-+ 19’10
37 ΜΕΤΑΞΑΚΗ  ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΣΜΚ 2η 20-39 20’23
38 ΝΙΤΑΔΩΡΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓ ΑΝΕΞ 20-39 20’31
39 ΧΑΙΡΕΤΗΣ  ΜΑΝΟΛΗΣ 5ο ΓΥΜΝ ΓΥΜΝΑΣΙΩ 20’47
40 ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΑΚΗΣ ΔΗΜ ΟΥΚ 50+ 21’53
41 ΣΤΡΙΛΙΓΚΑ ΜΑΡΙΑ ΣΜΚ 1η 40-49 22’51
42 ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΥ  ΕΡΡΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩ 23’37
43 ΛΑΜΟ ΜΑΡΙΝΟΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩ 23’46
44 ΤΖΑΝΑΚΗ ΑΓΓΕΛΑ 5ο ΓΥΜΝΑΣ 1η ΓΥΜΝΑΣΙ 23’59
45 ΠΛΟΥΜΗ  ΑΡΓΥΡΩ ΣΜΚ 1η 50+ 24΄20
46 ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ  ΕΥΤΥΧΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ 3η 20-39 25’37
47 ΦΛΟΥΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΜΚ 2ος ΛΥΚΕΙΩΝ 27’23
48 ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ  ΕΜΜΑΝ. ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ 27’26
49 ΗΛΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤ 20-39 29΄46
50 ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΥ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ 29’46
51 ΑΠΛΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ 30’16
52 ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ 30’25
53 ΔΑΜΙΑΝΑΚΗ ΕΡΗ ΣΜΚ 2η 50+ 30’33
54 ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ  ΝΙΚΟΣ 5ο ΛΥΚΕΙΟ 3ος ΛΥΚΕΙΩΝ 30’42
55 ΚΑΡΑΤΑΡΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 5ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΥΚΕΙΩΝ 31΄15
56 ΚΑΤΑΚΗ  ΣΟΦΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ 3η 50+ 32’12
57 ΚΑΜΠΑΞΗΣ  ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΜΚ 40-49 32’13
58 ΣΤΕΙΑΚΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ-ΜΑΡ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ 33’03