7ος Διεθνής Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος»Μεγάλη εμφάνιση από Χαράλαμπο Πεφάνη Γιάννη Σαριδάκη και Γιάννη Γενετζάκη(δείτε όλα τα αποτελέσματα).

Μαζική συμμετοχή αθλητών και θεατών στον 7ο Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος»  Μεγάλη εμφάνιση από Χαράλαμπο Πεφάνη ,Γιάννη Σαριδάκη και Γιάννη Γενετζάκη (δείτε όλα τα αποτελέσματα).

πάνω ο Μπάμπης Πεφάνης

πάνω ο Γιάννης Σαριδάκης (δεξιά)

Η μαζικότερη και πιο λαϊκή έκφραση ενός Μαραθωνίoυ αποτυπώθηκε στον 7ο Διεθνή Μαραθώνιο Δρόμο «Μέγας Αλέξανδρος». Περίπου 5.000 δρομείς όλων των ηλικιών πήραν εκκίνηση σε διαφορετικούς χώρους, αλλά με τον ίδιο στόχο τον τερματισμό, τη δύναμη ψυχής που κινεί ακόμη και απροπόνητα πόδια. Με ανάσες ζωής οι δρομείς έφτασαν μπροστά στο Λευκό Πύργο καταχειροκροτούμενοι από πάρα πολλούς Θεσσαλονικείς που απλώθηκαν στην παραλία της πόλης προκειμένου να δουν από κοντά την προσπάθεια. Είναι αλήθεια πως φέτος το γεγονός είχε επικοινωνηθεί πάρα πολύ στην τοπική κοινωνία και ο κόσμος βγήκε να χειροκροτήσει τους αθλητές τόσο στις κατοικημένες περιοχές κατά μήκος της μαραθώνιας διαδρομής όσο και στον τερματισμό.

Από την Πέλλα δόθηκε η εκκίνηση του Μαραθωνίου στις 8:30 το πρωί με τη συμμετοχή 800 δρομέων. Από νωρίς ξεχώρισε ο Αιθίοπας Metaferia Teklu Geto (φωτο) ο οποίος και τελικά έφτασε εύκολα στη νίκη με χρόνο 2:18:44. Πολύ πιο πίσω του οι Έλληνες έδωσαν τη δική τους μάχη. Δεύτερος τερμάτισε ο Δημήτρης Τσιούνης με 2:36:38 και τρίτος ο Αντώνης Παπαδημητρίου με 2:38:28. Στις γυναίκες η Ρουμάνα Nituleasa Alina πήρε από την αρχή την πρωτοπορία ελέγχοντας την κατάσταση και κάνοντας συντηρητικό αγώνα. Στο δεύτερο μισό επιτάχυνε αρκετά για να πάρει τη νίκη με 2:56:33. Δεύτερη τερμάτισε η Χαρά Σκουλαρίκη με 3:07:46 και τρίτη η Βάσω Σταύρου με 3:13:17

Στον Μαραθώνιο έλαβε μέρος και ο αθλητής του Συλλόγου μας Πεφάνης Χαράλαμπος τερμάτισε στην τιμητική 14η θέση και πέτυχε χρόνο 2 ώρες 57’01. Και το Δ.Σ. του Συλλόγου μας συγχαίρει τον αθλητή μας για την σπουδαία επιτυχία στον συγκεκριμένο αγώνα και θα τιμηθεί σε ειδική εκδήλωση…Στον ίδιο αγώνα έτρεξαν και οι συμπολίτες μας μαραθωνοδρόμοι Σαριδάκης Γιάννης που τερμάτισε στην 24η θέση με χρόνο 3 ώρες 01’26 και Γενετζάκης Γιάννης που τερμάτισε στην 27η θέση με χρόνο 3 ώρες 04’28 και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

στις 10:30, 1.500 παιδιά ξεκίνησαν από την πλατεία Αριστοτέλους και τερμάτισαν μπροστά στο Λευκό Πύργο, κερδίζοντας ένα δεντράκι, συμβολικό δώρο για ένα καλύτερο περιβάλλον, απολαμβάνοντας μαζί με τους γονείς τους τα οφέλη του αθλητισμού, όταν στον τερματισμό αποτυπώνονταν στα πρόσωπα, το πάθος από την χαρά της συμμετοχής.

Στις 12:00 δόθηκε η εκκίνηση στα 10χλμ στο Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων με πολλούς καλους αθλητές να δοκιμάζουν την αντοχή τους στην απόσταση και στη συνέχεια η εκκίνηση των 5χλμ στην πλατεία Αμπελοκήπων, με μαζικότερη συμμετοχή και από δρομείς που δεν είχαν προλάβει να πάρουν αριθμό συμμετοχής, αυξάνοντας ευχάριστα πάντως έτσι τον πονοκέφαλο της Οργανωτικής Επιτροπής της διοργάνωσης.

Μεγάλος νικητής στα 10χλμ ήταν ο Γιώργος Καραβίδας με 31:40, δεύτερος τερμάτισε ο Γιάννης Παπαδόπουλος με 31:56 και τρίτος ο Κώστας Δρόσος με 32:27. Πρώτη γυναίκα ήταν η Δήμητρα Ιορδανίδου με 39:14 , δεύτερη η Νίκη Μπουκουβάλα με 41:22 και τρίτη η Φωτεινή Βενέτη με 43:16.

Στα 5χλμ πρώτος τερμάτισε ο Παύλος Αποστολίδης με 16:07, δεύτερος ο Απόστολος Γκάτζιος με 16:33 και τρίτος ο Αλέξανδρος Τατάκος με 17:00. Πρώτη γυναίκα ήταν η Σταυρούλα Θρασύβουλου με 21:16 , δεύτερη η Μελίνα Θωμαϊδου με 22:48 και τρίτη η Αντωνία Δαγκίλα με 23:25

Αξίζει να σημειωθεί η παρουσία ομάδας δρομέων από τα Σκόπια που ήθελαν να συμμετέχουν στον αγώνα, όπως και η πρωτοβουλία της WIND να συγκεντρώσει ένα σεβαστό ποσό για το Παιδικό χωριό στο Φίλυρο, αφού κάθε δρομέας που περνούσε από την Αψίδα Αγάπης στην Αριστοτέλους, πρόσθετε 1 ευρώ στο λογαριασμό.

Η Θεσσαλονίκη υποδέχθηκε και φιλοξένησε για 7η χρονιά το Διεθνή Μαραθώνιο Δρόμο «ΜΕΓΑΣ Αλέξανδρος», αγκαλιάζοντας την προσπάθεια της Οργανωτικής Επιτροπής του αγώνα που είχε την αμέριστη συμπαράσταση των Δήμων από τους οποίους πέρασαν οι δρομείς αφού και η πολιτιστική δραστηριότητα ήταν έντονη σ΄ όλη τη διαδρομή. Η Οργανωτική Επιτροπή εκφράζει τις θερμές ευχαριστίες της σε όλους τους εργαζόμενους, εθελοντές, χορηγούς, προμηθευτές που χωρίς αυτούς δε θα μπορούσε η σημερινή διοργάνωση να έχει τέτοια επιτυχία.