8ος Δρόμος Θυσίας Πεσόντων Μάχης Κρήτης (αποτελέσματα)

εκκινηση

εκκινηση β

 

Έγινε την Κυριακή 26 Μαίου ο 8ος Δρόμος Θυσίας Πεσόντων Μάχης Κρήτης, ένας αγώνας αφιερωμένος στους ανθρώπους που έχασαν τη ζωήτους στη μάχη της Κρήτης διοργανωτές ήταν οι: Δήμος Γόρτυνας -Πολιτιστικός Σύλλογος Αγ.Βαρβάρας-Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης και Όμιλος Υπεραποστάσεων Κρήτης.επίσης συμβολική ήταν η βοήθεια των πολιτιστικών συλλόγων Γεργιανών Ηρακλείου και Πρινιά. Υπήρχαν δύο διαδρομές των 16.000χλμ. τρέξιμο – πεζοπορία (Αγία Βαρβάρα – Περιοχή Ασυρμάτων (επί Γερμανικής Κατοχής) – Περιοχή Αμουργέλα (Τόπος μεγάλων μαχών σε όλες τις επαναστάσεις της Κρήτης) – Κορυφή βουνού ‘Κουδούνί – Εκκλησία Αγίας Ειρήνης δημοτικού διαμερίσματος Πρινιά – Αγία Βαρβάρα) στο αγώνισμα αυτό τερμάτισαν χέρι-χέρι στην πρώτη θέση οι σπουδαίοι αθλητές Καμπιτάκης Μιλτιάδης και Φωτάκης Ανδρές και στην τρίτη θέση ο επίσης καλός αθλητής Καμπιτάκης Νικόλαος..Στο ίδιο αγώνισμα έτρεξαν ο Καμπαξής Παντελής πρωταθλητής Ελλάδος στην υπεραπόσταση (που πρόσφατα εκπροσώπησε την Ελλάδα στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα υπεραπόστασης στα 100χλμ) ο σπουδαίος μαραθωνοδρόμος Σηφάκης Μανόλης ο επίσης βετεράνος Μαραθωνοδρόμος Σαριδάκης Γιάννης ο μεγαλύτερος εν ενεργεία αθλητής στην Κρήτη και από τους μεγαλύτερους στην Ελλάδα και βαλκανιονίκς Ανδρουλάξης Βασίλης και πολλοί άλλοι..και 1.000 μέτρων (Εκκλησία Αγίας Βαρβάρας – Δρόμος που περνάει από τα σχολεία (Δημοτικό, Γυμνάσιο & Λύκειο) – Κέντρο Υγείας Αγίας Βαρβάρας – Εκκλησία Αγίας Βαρβάρας) στον αγώνα των 16χλμ που ξεκίνησε στις 10:00 έτρεξαν 45 αθλητές-αθλήτριες- 15 πεζοπόροι και λίγοι ποδηλάτες και αρκετά παιδιά στα 1.000 δημοτικού, γυμνασίου & λυκείου απο τις γύρω περιοχές. μετά το τέλος των αγώνων και των απονομών έγινε μπουφές – κέρασμα για όλους αθλητές και συνοδούς.
Απονομή 8οςΔρόμος Θυσίας

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

Έγινε την Κυριακή 26 Μαίου ο 8ος Δρόμος Θυσίας Πεσόντων Μάχης Κρήτης, ένας αγώνας αφιερωμένος στους ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στη μάχη της Κρήτης
διοργανωτές ήταν οι: Δήμος Γόρτυνας -Πολιτιστικός Σύλλογος Αγ.Βαρβάρας-Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης και Όμιλος Υπεραποστάσεων Κρήτης.επίσης συμβολική ήταν η βοήθεια των πολιτιστικών συλλόγων Γεργιανών Ηρακλείου και Πρινιά.
Υπήρχαν δύο διαδρομές των 16.000χλμ. τρέξιμο – πεζοπορία (Αγία Βαρβάρα – Περιοχή Ασυρμάτων (επί Γερμανικής Κατοχής) – Περιοχή Αμουργέλα (Τόπος μεγάλων μαχών σε όλες τις επαναστάσεις της Κρήτης) – Κορυφή βουνού ‘Κουδούνί – Εκκλησία Αγίας Ειρήνης δημοτικού διαμερίσματος Πρινιά – Αγία Βαρβάρα) στο αγώνισμα αυτό τερμάτισαν χέρι-χέρι στην πρώτη θέση οι σπουδαίοι αθλητές Καμπιτάκης Μιλτιάδης και Φωτάκης Ανδρές και στην τρίτη θέση ο επίσης καλός αθλητής Καμπιτάκης Νικόλαος..Στο ίδιο αγώνισμα έτρεξαν ο Καμπαξής Παντελής πρωταθλητής Ελλάδος στην υπεραπόσταση (που πρόσφατα εκπροσώπησε την Ελλάδα στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα υπεραπόστασης στα 100χλμ) ο σπουδαίος μαραθωνοδρόμος Σηφάκης Μανόλης ο επίσης βετεράνος Μαραθωνοδρόμος Σαριδάκης Γιάννης ο μεγαλύτερος εν ενεργεία αθλητής στην Κρήτη και από τους μεγαλύτερους στην Ελλάδα και βαλκανιονίκς Ανδρουλάξης Βασίλης και πολλοί άλλοι..και 1.000 μέτρων (Εκκλησία Αγίας Βαρβάρας – Δρόμος που περνάει από τα σχολεία (Δημοτικό, Γυμνάσιο & Λύκειο) – Κέντρο Υγείας Αγίας Βαρβάρας – Εκκλησία Αγίας Βαρβάρας) στον αγώνα των 16χλμ που ξεκίνησε στις 10:00 έτρεξαν 45 αθλητές-αθλήτριες- 15 πεζοπόροι και λίγοι ποδηλάτες και αρκετά παιδιά στα 1.000 δημοτικού, γυμνασίου & λυκείου απο τις γύρω περιοχές.
μετά το τέλος των αγώνων και των απονομών έγινε μπουφές – κέρασμα για όλους αθλητές και συνοδούς.
Αγώνες – Πεζοπορία – Ποδηλατοβόλτα:

οι νικητές των κατηγοριών

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

16.000χλμ

1ος  ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ 1ώρα 01΄11                             1η  ΤΣΟΦΥΛΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 1 ώρα 29΄10  

2ος  ΦΩΤΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 1 ώρα 01΄11                                            2η  ΑΧΛΑΤΗ ΜΑΡΙΝΑ 1ώρα 29΄36

3ος  ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1 ώρα 02΄28                              3η  ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΝΟΡΜΑ 1 ώρα 38΄12

1.000 ΜΕΤΡΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ

1ος  ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 3΄30                                                1η  ΑΝΩΓΙΑΝΑΚΗ ΑΝΝΑ 3΄41
2ος  ΧΑΣΟΥΡΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 3΄35                                                 2η  ΚΑΒΟΥΣΑΝΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 3΄42
3ος  ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ 3΄39                                                   3η  ΣΦΗΝΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΗ 4΄15

1.000 ΜΕΤΡΑ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

1ος  ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΜΚ 3’31                               1η  ΣΗΦΑΚΗ ΜΑΓΔΑ 4΄16
2ος  ΓΛΥΝΑΤΖΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 3΄40                                                       2η  ΝΙΝΙΡΑΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 5΄35
3ος  ΣΚΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΣ

1.000 ΜΕΤΡΑ ΛΥΚΕΙΩΝ

1η  ΣΟΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 3΄42

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *