Ευχαριστήριο στην HELLAS FIN


H Διοίκηση του Συλλόγου Μαραθωνιοδρόμων Κρήτης ευχαριστεί την Ελληνική Εταιρεία Διαχείρησης Περιουσίας για την οικονομική βοήθεια αρχικά στην Ακαδημία του Συλλόγου μας και συγκεκριμένα στις μετακινήσεις στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα (Τρίκαλα) και στους τοπικές διοργανώσεις όπως στον Κνώσειο δρόμο στα Ηράκλεια και σε άλλες .Επίσης την προσφορά σε επίλεκτους αθλητές μας.

σε δεσμά γάμου τα μέλη του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης Στεφανάκης Γιάννης και Τσαρνάκα Ειρήνη..

Χθες βράδυ στον ιερό Ναό Παναγίας Βουτών ήρθαν σε δεσμά γάμου τα μέλη του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης Στεφανάκης Γιάννης και Τσαρνάκα Ειρήνη..
Το Διοικητικό Συμβούλιο , τα μέλη και οι αθλητές του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης ,ευχόμαστε βίον ανθόσπαρτον και πολλούς διαδόχους για την ακαδημία του Συλλόγου μας!!!

10η Η Στέλλα Μαρκάκου του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας που έγινε 19 Μαρτίου χθες σε συμμετοχή 946 γυναικών.

10η Η Στέλλα Μαρκάκου του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας που έγινε χθες σε συμμετοχή 946 γυναικών.
Την τιμητική 10η θέση στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας που έγινε χθες 19 Μαρτίου πέτυχε η Στέλλα Μαρκάκου αθλήτρια του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης (ως γνωστόν η αθλήτρια είναι η κορυφαία στην χώρα μας στα αγωνίσματα της υπεραπόστασης)
Το Διοικητικό Συμβούλιο οι αθλητές και τα μέλη του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης συγχαίρουμε την πρωταθλήτρια του Συλλόγου μας Στέλλα Μαρκάκου που για μια φορά μας έκανε να νοιώθουμε υπερήφανους.
παρακάτω τα αποτελέσματα στην πρώτη δεκάδα γυναικών.
1.REMPOULI OURANIA
Γυναίκα – 1989 (F) – Greek
ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009
01:19:43
2.DIMAKI DENIZ
Γυναίκα – 1977 (F40) – Greek
ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
01:23:02
3MICHALA EIRINI-RIA
Γυναίκα – 1997 (F) – Greek
ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
01:23:35
4 GAZEA MAGDALINI
Γυναίκα – 1977 (F40) – Greek
ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ
01:25:09
5DAGLI PAGOTTO FOTINI
Γυναίκα – 1985 (F) – Greek
01:25:34
6.NTINA MARGARITA
Γυναίκα – 1995 (F) – Greek
ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
01:25:38
7.PAPASPYROU AGGELIKI
Γυναίκα – 1979 (F35) – Greek
ΠΑΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
01:27:41
8.SPATHI VASSILIKI
Γυναίκα – 1994 (F) – Greek
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
01:27:45
9.PANAGIOTOPOULOU IOULIA-ELENI
Γυναίκα – 1994 (F) – Greek
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
01:30:53
10.MARKAKOU STYLIANI
Γυναίκα – 1977 (F40) – Greek
ΣΥΛ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΚΡΗΤΗΣ
01:31:06

Καμπαξής Παντελής και Μαρκάκου Στέλλα από τους κορυφαίους αθλητές υπεραποστάσεων στην Ελλάδα


O Παντελής Καμπαξής αθλητής του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης κατεχει την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα στα 100χλμ με χρόνο 7 ώρες 38΄03 που πέτυχε το 2012 ..Είναι μέλος της εθνικής ομάδας Υπεραποστάσεων με αρκετές συμμετοχές σε παγκόσμια πρωταθλήματα και είναι τιμή για τον Συλλογό μας και την Κρήτη.
Επίσης στον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Κρήτης ανήκει και η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια υπεραποστάσεων Στέλλα Μαρκάκου που το 2015 έτρεξε στην διαδρομή των 500χλμ.Αθήνα-Σπάρτη-Αθήνα με το ασύληπτο ρεκόρ 101 ώρες.https://youtu.be/jJoZOthj5jk

Οι 10 καλύτεροι Έλληνες όλων των εποχών στα 100km (Δρόμος).
Endurance Science·Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2017
To Παγκόσμιο Ρεκόρ το κατέχει ο Ιάπωνας: Takahiro Sunada με 6:13:33. Ο μέσος ρυθμός του αθλητή ήταν 3΄44’’/km (πέρασμα μαραθωνίου 2:37:30!!). Το πανελλήνιο ρεκόρ το κατέχει ο Γιάννης Κούρος με 6:43:43. O μέσος όρος ανά χιλιόμετρο του Κούρου ήταν 4΄02’’/km (πέρασμα μαραθωνίου 2:50:00). Στην παρακάτω λίστα συγκεντρώσαμε τις 10 καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών:
1) Γιάννης Κούρος 6:43:43
2) Νικόλαος Σιδερίδης 7:32:33
3) Καμπαξής Παντελής 7:38:03 Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης
4) Ρέππος Κωνσταντίνος 7:49:10
5) Αθανασόπουλος Λεωνίδας 7:53:22
6) Βλάχος Γεώργιος 7:54:48
7) Πετρόπουλος Νικόλαος 7:57:53
8) Στάμος Κωνσταντίνος 7:58:22
9) Ιωαννίδης Παναγιώτης 8:02:05
10) Κουρκουρίκης Ιωάννης 8:09:07

έγινε η κοπή της πίτας και οι βραβεύσεις των αθλητών μας που διακρίθηκαν το 2016


Έγινε με επιτυχία η κοπή της πίτας του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης στην αίθουσα Ανδρόγειω του Δήμου Ηρακλείου
Πλήθος αθλητών από την Ακαδημία στίβου μας και αθλητές μαραθωνοδρόμοι έδωσαν το παρόν.
Την εκδήλωση μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κκ Ειρηναίος και οι αντιδήμαρχοι του Δήμου Ηρακλείου κκ Gian Andrea Paolo Garancini και Πέτρος Ινιωτάκης.
Στην εκδήλωση μας έδωσαν χρώμα οι μουσικοί και μέλη του Συλλόγου μας κ.κ. Κακουδάκης Βαγγέλης-Χαλκιαδάκης Γιώργος-Κάπλατζης Νικόλαος -Ηλιάκης Νικόλαος-Μηνάς &Γιώργος Μπαλτζάκης-Κώστας Τζανάκης
Βραβεύθηκαν παιδιά από την ακαδημια μας και οι αθλητές μαραθωνοδρόμοι και υπεραποστάσεων του Συλλόγου μαςκαι οι μεγάλοι χορηγοί μας όπως: Διαγνωστικό κέντρο Ασκληπιός Κρήτης -ΒΟΤΟΜΟΣ Α.Ε.- Οπτικό Κέντρο Μαρκάκης.
Τέλος ευχαριστούμε από καρδιάς τον Δήμο Ηρακλείου για την παραχώρηση της αίθουσας Ανδρόγειω και βιβλία για τις απονομές, τις Μινωικές Γραμμές,την ΑΝΕΚ BLUESTAR,Κρητικό Φούρνο, Ένωση Ηρακλείου,ΒΟΤΟΜΟΣ, Freshsnack, την βιοτεχνία Κρουσαν Μαυροφρύδη,τον φούρνο Αντώνη Βενέρη, την Ένωση Ηρακλείου,τα αρτοποιήματα Ειρήνης Μαθιουδάκη (Αθήνα),το κατάστημα Τοπάζι,Ασφάλειες Νίκος Πολυχρονάκης τα καταστήματα Ομηρόλη , το βιβλιοπωλείο Ανθολόγιο , το βιβλιοπωλείο της Αρχιεπισκοπής και το κατάστημα ποδηλάτων το Πετάλι..
οι βραβεύσεις των αθλητών μας έγιναν ως κάτωθι:
1. Καμπαξής Παντελής νικητής για 9η φορά στον Μινωικό Άθλο 70χλμ Φαιστός-Κνωσός και συμμετοχή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Πορτογαλία στα 80χλμ.
2. Μαρκάκου Στέλλα 1η Ελλινίδα αθλήτρια των υπεραποστάσεων έτρεξε Αθήνα -Σπάρτη-Αθήνα 500 χλμ.σε 101 ώρες . Στον Μαραθώνιο Αθηνών ήταν στην 11η θέση στις γυναίκες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθωνίου με χρόνο 3 ώρες 17
3. Κατσαράκης Ευστάθιος έτρεξε στα 500 Χλμ.στον Φιδιππίδιο δρόμο
4. Μαρκάκη Ελένη 2η στα 70 χλμ.Φαιστός Κνωσός
5. Κατσίλας Νίκος Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 3ώρες 22
6. Πεδιαδιτάκης Μανώλης Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 3 ώρες 36΄50
7. Βέρνερ Άξελ Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 3 ώρες 37΄05
8. Κουτσουπιάς Δημήτρης Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 3 ώρες 38 21
9. Φιλιππάκης Μανώλης Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 3ώρες 49΄32
10. Feddersen Helena Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 3ώρες 49΄45
11. Διαρμισάκης Μανώλης Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 3ώρες 56΄46
12. Στυλιαννάκης Μιχαήλ Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 4 ώρες 01΄’31 και 11ος στον Μινωικό Άθλο 70 χλμ με χρόνο8 ώρες 58 ΄57
13. Καλουρής Αντώνιος Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 4 ώρες 11΄
14. Αποστολάκης Δημήτριος Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 4 ώρες 32 ’40
15. Μαυρακάκης Ανδρέας Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 4 ώρες 36΄’00
16. Νακατσιάδης Γιάννης Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 4 ώρες 37΄’43
17. Ταβλαδωράκης Χαρίλαος Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 4 ώρες 40΄’22
18. Δασκαλάκης Μανώλης Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 5 ώρες 05΄’33
19. Σταυριανούδη Άννα Μαραθώνιος Χανίων με χρόνο 5 ώρες 06΄’01
20. Αποστολακάκης Αβρααμ Μαραθώνιος Χανίων
21. Αντωνακάκης Κώστας Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 5 ώρες 17΄’08
22. Φανουργάκης Γρηγόριος Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 5 ώρες 20΄’02
23. Σταυρουλάκης Αντώνιος Μαραθώνιος Αθηνών με χρόνο 5 ώρες 56΄’10
24. Μιχελάκης Γεώργιος Μαραθώνιος Αθηνών
25. Πλουμή Αργυρώ με χρόνο Μαραθώνιος Αθηνών 6 ώρες 02΄01
26. Τσομπανίδης Βασίλειος στα 10χλμ. Με χρόνο 54΄34
27. Σταυρουλάκη Ελένη στα 5 χλμ με χρόνο 30΄14
28. Θανοπούλου Νέλη Ακαδημία στίβου 2η στην Κρήτη μήκος και συμμετοχή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚ
29. Μαυραντωνάκη Ευαγγελία 4η στην Κρήτη και 8αδα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚ
30. Αρναουτοπούλου Θάλεια 6η στην Κρήτη στο μήκος ΠΚΑ’
31. Βιολάκης Κωνσταντίνος 5ος στα 400Π/Κ
32. Σταμπούλος θάνος 5ος Π/Κ (με τους 3 παρακάτω ήταν 3οι στην Κρήτη στου ΠΠ/Α 4χ400)
33. Τσαγκαράκης Μανώλης 7ος στα 200μ Π/Κ
34. Παπαδάκης Ιάσονας 7ος στα 300μ ΠΠΑ
35. Ασακιανάκη Αθηνά 2η 60 μ.
36. Χριστοπούλου Κων/να 3η στην σφύρα σε αγώνες νεων αθλητών
37. Πλερωνάκη Ανδριάννα 6η στα 60μ.
38. Ψαλιδάκη Νίκη 5η στην σφαίρα
39. Τσικαλάκη Αικατερίνη 6η στην σφαίρα
40. Στραταντωνάκη Εμμανουέλλα 4η με την σκυταλοδρομία4χ60 ΠΚ/Β 4η θέση στην κρήτη (με Τσικαλάκη Αικατερίνη-Πλερωνάκη Ανδριάννα-Ασκιανάκη Αθηνά)
41. Δερμμιτζάκη Ίρις 1η στο μπαλάκι σε αγώνες νέων αθλητών